O diecie

Co to jest dieta Ketogeniczna?

Dietą ketogeniczna, często nazywaną „keto”, zyskuje na popularności dzięki jej nietypowemu podejściu do odżywiania. W przeciwieństwie do tradycyjnych zaleceń, gdzie węglowodany (np. produkty zbożowe) stanowią główne źródło energii, dieta keto promuje spożycie tłuszczów jako podstawy diety, ograniczając jednocześnie węglowodany. Pomimo że tradycyjna piramida żywienia umieszcza tłuszcze na szczycie, jako rzadko spożywane, dieta keto odwraca tę logikę. Nadmiar tłuszczu nie prowadzi do przyrostu tkanki tłuszczowej, ale jej redukcji dzięki procesowi nazywanemu ketozą. W tym stanie organizm korzysta z energii z własnych tłuszczów, co prowadzi do ich spalania.

Jakie warzywa i owoce
są polecane na keto?

A co z węglowodanami? Ich głównym źródłem na diecie ketogenicznej są zdecydowanie warzywa i owoce. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na to, jakie świeże produkty wybierasz – najlepszym pomysłem jest dodawanie do codziennego menu tych z jak najniższą zawartością cukru.

Jakie warzywa i owoce jeść na keto? Na liście polecanych produktów znalazły się przede wszystkim brokuły, oliwki, pieczarki, kalafior, szparagi, jarmuż, cukinia, sałata, brukselka, kapusta czy szpinak. Wskazane są również wszelkie kiszonki. Z kolei w przypadku owoców zaleca się sięganie głównie po te jagodowe, czyli truskawki, borówki czy maliny, które nie zawierają zbyt dużo cukru, oraz idealny keto-owoc, jakim jest awokado.

Dla kogo odpowiednia
jest ta dieta?

Dieta ketogeniczna pierwotnie była stosowana w medycynie do leczenia chorób takich jak padaczka lekooporna u dzieci czy choroba Parkinsona. Nadal jest używana w celach medycznych pod nadzorem lekarza. Współcześnie jest również popularna wśród osób chcących schudnąć oraz tych z insulinoopornością, ponieważ może obniżyć poziom glukozy we krwi. Ważne jest, aby była prowadzona pod opieką specjalisty.

Jaki alkohol można pić na keto?

Z pewnością zastanawiasz się, jaki alkohol można pić na keto. W przypadku diety ketogenicznej, podobnie jak i każdego planu żywieniowego, który ma Ci pomóc w utracie kilogramów, zaleca się odstawienie lub mocne ograniczenie napojów wyskokowych.
Pamiętaj, że nie są one dobre dla Twojego zdrowia. Jeśli jednak nie chcesz rezygnować z okazjonalnego kieliszka, to najlepiej sięgać po czyste alkohole oraz wino wytrawne. Zabronione jest jednak wino deserowe. A jakie piwo można pić na keto? Mamy złą wiadomość – nie jest ono wskazane, ponieważ zawiera mnóstwo węglowodanów, które mogą uniemożliwić osiągnięcie ketozy.