Odżywianie podczas diety ketogenicznej: kluczowe zasady

Keto produkty: Łosoś, papryka, ser, awokado, pomidor, jajko

Ketogeniczna dieta, zwana potocznie dietą keto, stała się jednym z najpopularniejszych programów dietetycznych w ostatnich latach, dzięki swojej skuteczności i wielu korzyściom dla zdrowia. Główna zasada tej diety polega na ograniczeniu spożycia węglowodanów i zwiększeniu spożycia tłuszczów. Jak jednak właściwie się odżywiać na diecie keto? Przyjrzyjmy się kluczowym momentom.

1. Makroskładniki:

  • Tłuszcze: W diecie keto około 70-80% dziennego spożycia kalorii powinno pochodzić z tłuszczów. Źródła zdrowych tłuszczów to awokado, oliwa z oliwek, orzechy, nasiona i tłusta ryba.
  • Białka: Około 20-25% kalorii. Źródła wysokiej jakości białka to mięso, ryby, jajka i niektóre produkty mleczne.
  • Węglowodany: Spożycie węglowodanów powinno zostać ograniczone do 20-50 gramów dziennie, w zależności od indywidualnych potrzeb.

2. Nawodnienie: W diecie keto ważne jest, aby pić wystarczającą ilość wody, ponieważ organizm może tracić dodatkowy płyn podczas przechodzenia w stan ketozy.

3. Mikroelementy: Przy ograniczonym spożyciu węglowodanów organizm może potrzebować dodatkowych mikroelementów, takich jak magnez, potas i sód.

4. Polifenole i przeciwutleniacze: Aby dostarczyć organizmowi wszystkie niezbędne składniki, do swojej diety dodawaj warzywa o ciemnozielonym, czerwonym i fioletowym kolorze.

5. Unikaj produktów “pseudo-keto”: Na rynku jest wiele produktów, które rzekomo nadają się do diety keto, ale zawierają sztuczne składniki lub ukryte węglowodany. Zawsze uważnie czytaj skład.

Podsumowując, odżywianie podczas diety keto wymaga starannego podejścia i planowania. Jednak przy odpowiedniej strategii wyniki będą warte włożonego wysiłku, zapewniając nie tylko utratę wagi, ale także ogólną poprawę zdrowia.